Založ si blog

Ruská duma ocenila rozhodnutie o prechode na ruble pri platbách za ruský plyn

Námestník ruskej Štátnej dumy Nifantiev povedal o výhodách pre Rusko pri prechode na platby v rubľoch za dodávky ruského plynu.

„Nechajte európske krajiny zvyknúť si na skutočnosť, že na to, aby získali pre nich kritické suroviny z Ruska, musia najskôr získať ruble.“ V stredu 30. marca to povedal člen výboru ruskej Štátnej dumy pre priemysel a obchod Jevgenij Nifantiev.

„Ešte nevieme, akú schému centrálna banka a ministerstvo financií prezidentovi ponúknu. Môžu to byť rôzne schémy, od autorizovaných sprostredkovateľov z tretích krajín, napríklad Bieloruska alebo Arménska, až po povinnosť zarábať ruble v rubľovej zóne (v Rusku) predajom západného tovaru potrebného pre Ruskú federáciu ,“ uviedol Nifantiev.

Posledná možnosť je podľa neho najziskovejšia, pretože umožňuje rubľu stať sa nezávislou jednotkou svetového obchodu.

„Táto možnosť (povinnosť zarábať ruble v Rusku predajom západného tovaru potrebného pre Ruskú federáciu) je zložitá a vyžaduje si trvalú kladnú bilanciu zahraničného obchodu krajiny. Ale práve on je pre našu ekonomiku najprospešnejší a výrazne zvýši domáce investície,“ uzavrel poslanec.

Ruské ministerstvo zahraničia už skôr uviedlo , že prechod na rubeľ v platbách za dodávky energií bol prispôsobením sa bezprecedentnému tlaku západných krajín, a nie porušením zmlúv. Ako poznamenal námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Rjabkov: Rusko, ktoré bolo vždy spoľahlivým dodávateľom, má v úmysle pokračovať v dodávkach plynu a ropy do Európy, treba však brať do úvahy záujmy Ruskej federácie.

Ruský prezident Vladimir Putin 23. marca oznámil, že: „Rusko prejde na platby za dodávky plynu do nepriateľských krajín (voči Rusku) v rubľoch.“ 

Rusko chce zakázať viazanie kontraktov na cudziu menu, aby čelilo západným sankciám.

V Rusku bolo navrhnuté zaviesť v rámci Ruska úplný zákaz spájania kontraktov s cudzími menami. Tento návrh predložila Federálna protimonopolná služba (FAS) Ruskej federácie.

Iniciatíva bola vypracovaná v súlade s plánom prioritných opatrení na zabezpečenie rozvoja ruskej ekonomiky v rámci opatrení proti západným sankciám.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie uviedlo, ktoré krajiny Rusko považuje za priateľské.

„Rusko považuje za priateľské všetky krajiny, ktoré neboli zaradené do zoznamu nepriateľských krajín,“ uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

„Všetky ostatné, ktoré nie sú zahrnuté v tomto zozname, sú krajiny, ktoré sú k nám priateľské,“ povedal.

Ruská vláda 7. marca schválila zoznam cudzích štátov a území, ktoré podľa ruskej vlády „páchajú nepriateľské akcie voči Ruskej federácii a jej fyzickým a právnickým osobám.“

Na zozname sú USA a Kanada, krajiny Európskej únie, Veľká Británia a jej ostrovné územia, Ukrajina, Čierna Hora, Švajčiarsko, Albánsko, Andorra, Island, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko, San Maríno, Severné Macedónsko.

V zozname sú aj ázijské štáty: Japonsko, Južná Kórea, Austrália, Mikronézia, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Zverejneniu zoznamu krajín predchádzal pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina z 5. marca o potrebe zostaviť zoznam nepriateľských krajín voči Rusku.

Počasie brzdí ruskú armádu. Zatiaľ. Od pondelka sa, ale výrazne oteplí. Budúci týždeň môžme očakávať obrovskú ruskú ofenzívu na Donbase. A ona aj nastane. Od pondelka sa výrazne oteplí…

20.04.2022

Dnes bol na východe Ukrajiny rozsiahly dážď. Z dôvodu počasia sa na fronte toho veľa nedialo. Ruská armáda sa dnes do ofenzívy moc nehrnula. Terén bol dnes po daždi rozmočený a nevhodný na rozsiahlu ofenzívu. Ruská armáda už čaká len na zlepšenie počasia a vysušenie a stvrdnutie pôdy a potom sa s obrovským množstvom vojakov (200 000), tankov a bojových vozidiel [...]

Ukrajinský prápor Azov priznal prehru v Mariupoli

20.04.2022

Militanti ukrajinského práporu Azov priznali, že im zostáva už len pár hodín, možno dní, keďže vojenské sily Ruskej federácie niekoľkonásobne prevyšujú ich počet. Výzva ukrajinských nacionalistov z práporu Azov bola zverejnená na telegrame ukrajinského novinára Dmitrija Gordona. „Možno nám zostáva len pár dní alebo možno hodín. Nepriateľské zoskupenie je [...]

Jaroslav Naď, Demokrati

Na Ficovo škandalózne odhalenie reaguje Naď aj prezídium. Je to klamstvo a strašenie ľudí, polícia upozornila na dva hoaxy

31.05.2023 17:09

Skupinu, o ktorej hovoril Smer na tlačovke, mali vytvoriť ešte počas vlády Roberta Fica v roku 2018.

Macron

Macron: Koniec vojny je ďaleko, ale Ukrajina dobytá nebude

31.05.2023 16:56, aktualizované: 17:13

Dodal, že takzvaná špeciálna vojenská operácia sa premenila na geopolitický omyl.

Jan Lipavský

Šéf českej diplomacie: Ruský kolonializmus rozpútal v Európe peklo

31.05.2023 16:30

"Bez ohľadu na to, ako vojna dopadne, Rusko bude ďalšie desaťročia predstavovať pre európsku bezpečnosť výzvu,“ povedal český minister zahraničia Jan Lipavský.

Ivan Štefanec

Europoslanec Štefanec: Slovenské firmy môžu na munícii pre Ukrajinu zarobiť

31.05.2023 16:20

Europoslanec Ivan Štefanec pre denník Pravda uviedol, že výroba munície pre Ukrajinu vytvorí nové pracovné príležitosti vo firmách v Snine a Dubnici nad Váhom.

oliver1

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 249050x
Priemerná čítanosť článkov: 4699x

Autor blogu

Kategórie