Založ si blog

Krajiny EÚ odmietajú platiť za prijaté ruské energetické zdroje

Dochádza k výpadkom platieb za exportné dodávky ruských energetických zdrojov. Banky z najnepriateľskejších krajín meškajú s prevodom platieb,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí o situácii v ropnom a plynárenskom priemysle.

Ruský prezident Vladimir Putin koncom marca podpísal dekrét o predaji ruského plynu za ruble. Hovoríme o predaji tým krajinám, ktoré ohlásili sankcie voči Rusku. Na zozname nepriateľských štátov voči Rusku sú USA, Veľká Británia, Japonsko, Austrália, krajiny EÚ a niektoré ďalšie.

Schéma navrhnutá Ruskom sa v skutočnosti takmer nelíši od schémy, ktorá bola predtým. Podľa nej musia kupujúci previesť platby v eurách na účty nie v európskych bankách (ako to bolo predtým), ale na špeciálne účty otvorené v Gazprombank. Potom ich banka na moskovskej burze prevedie na ruble a pripíše na účty Gazpromu.

Napriek tomu bol návrh Ruska v Európskej komisii z nejakého dôvodu považovaný za porušenie dlhodobých dohôd a obchádzanie sankcií. Európska komisia varovala všetky krajiny EÚ, aby neprevádzali platby za plyn do Gazprombanky.

  • Po prvé, ide o akýsi signál jej členským krajinám, spoločnostiam týchto jurisdikcií, že môžu byť potrestané, ak poslúchnu požiadavku ruskej strany prejsť na túto platobnú schému.
  • Po druhé, povedie to k silnej energetickej kríze. A možno to chce Európska komisia. Môže mať záujmy súvisiace práve s takýmto scenárom.

Podľa odborníka Alexeja Grivacha v schéme nie je nič, čo by mohlo narušiť záujmy európskych kupcov. Za plyn, ktorý dostanú, platia tak ako doteraz v eurách. V rovnakých sadzbách, ktoré sú uvedené v uzatvorených zmluvách. Konverzia meny na ruble sa uskutočňuje v Rusku.

Keď tieto ruble dorazia na účet Gazpromu, platba sa považuje za uskutočnenú. Doteraz nebola vykonaná žiadna platba. Ak teda v určitej fáze nedôjde k platbe, dodávky plynu sa stanú nemožnými. Ide o mechanizmus ochrany proti svojvôli , ktorú vytvárajú európski úradníci. A v tomto zmysle je to ochrana pred západnými sankciami, dá sa povedať ich obchádzanie. „Rusko by sa nemalo podriaďovať režimu sankcií, malo by chrániť svoje záujmy,“ domnieva sa A. Grivach.

Ak bude tlak na krajiny a spoločnosti EÚ, ktoré nakupujú ruský plyn, úspešný, povedie to k energetickej kríze.

Otázkou je, či sú pripravení a či pôjdu cestou konfrontácie. Sami môžu uvaliť embargo, ale neurobia to. Teraz hovoria, že máme zmluvy, podľa zmlúv chceme platiť eurami. Keď však hovoria o embargu, zabúdajú, že existujú zmluvy. To znamená, že ich budú porušovať, keď to bude pre nich výhodné,“ uzavrel odborník.

Rusko donedávna plnilo všetky svoje záväzky. Plyn je do Európy dodávaný bez prerušenia, dokonca aj potrubím prechádzajúcim cez územie Ukrajiny. Krajiny EÚ diskutujú o odmietnutí ruských nosičov energie, ale chápu, že to bude trvať niekoľko rokov. Náhle zastavenie dodávok plynu bude bumerangom pre európske hospodárstvo, ktoré už teraz trpí prudkým nárastom cien.

Prečo je pre Rusko takáto schéma platieb nutná?

Kedysi to tak bolo. Platba za plyn prišla na účet „Gazpromu“ v zahraničnej banke. Potom sa platba považovala za dokončenú.

Po zmrazení 300 miliárd dolárov ruskej centrálnej banky na devízových účtoch v zahraničí nastalo riziko, že Rusko dodá energetické zdroje, ale získané peniaze naň nebude môcť použiť. Rusko sa touto schémou platieb poistili, aby to nedopadlo tak, že protistrany previedli peniaze, ale Rusko ich nedostane.

Západ navyše uvalil sankcie na predaj mnohých tovarov a služieb ruským firmám. Preto ich rovnaký „Gazprom“ už nemôže kúpiť za cudziu menu v zahraničí. A preto pre Rusko nemá zmysel držať výnosy na zahraničných účtoch.

Počasie brzdí ruskú armádu. Zatiaľ. Od pondelka sa, ale výrazne oteplí. Budúci týždeň môžme očakávať obrovskú ruskú ofenzívu na Donbase. A ona aj nastane. Od pondelka sa výrazne oteplí…

20.04.2022

Dnes bol na východe Ukrajiny rozsiahly dážď. Z dôvodu počasia sa na fronte toho veľa nedialo. Ruská armáda sa dnes do ofenzívy moc nehrnula. Terén bol dnes po daždi rozmočený a nevhodný na rozsiahlu ofenzívu. Ruská armáda už čaká len na zlepšenie počasia a vysušenie a stvrdnutie pôdy a potom sa s obrovským množstvom vojakov (200 000), tankov a bojových vozidiel [...]

Ukrajinský prápor Azov priznal prehru v Mariupoli

20.04.2022

Militanti ukrajinského práporu Azov priznali, že im zostáva už len pár hodín, možno dní, keďže vojenské sily Ruskej federácie niekoľkonásobne prevyšujú ich počet. Výzva ukrajinských nacionalistov z práporu Azov bola zverejnená na telegrame ukrajinského novinára Dmitrija Gordona. „Možno nám zostáva len pár dní alebo možno hodín. Nepriateľské zoskupenie je [...]

fico, pellegrini, danko

Prieskum: Takmer dve tretiny ľudí si myslia, že vláda vydrží celé štyri roky

07.12.2023 23:27

Podľa krajov veria koalícii najčastejšie obyvatelia Trenčianskeho, Trnavského, Banskobystrického, Bratislavského a Žilinského kraja.

APTOPIX Netherlands World Press Photo

Katalóg World Press Photo nemá na obálke víťaznú fotografiu z Mariupolu

07.12.2023 23:19

Nadácia World Press Photo na obálku neumiestnila víťaznú fotografiu pre jej explicitný obsah.

Benátky, Taliansko

Aktivisti postriekali bahnom Baziliku svätého Marka v Benátkach

07.12.2023 22:42

Akciou protestovali proti podľa nich neadektávnym politikám v boji s klimatickou zmenou.

karabach

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na výmene zajatcov i normalizácii vzťahov

07.12.2023 22:19

Azerbajdžan a Arménsko vedú dlhodobý konflikt o územie Náhorného Karabachu.

oliver1

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 256261x
Priemerná čítanosť článkov: 4835x

Autor blogu

Kategórie