„Dochádza k výpadkom platieb za exportné dodávky ruských energetických zdrojov. Banky z najnepriateľskejších krajín meškajú s prevodom platieb,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí o situácii v ropnom a plynárenskom priemysle.
Ruský prezident Vladimir Putin koncom marca podpísal dekrét o predaji ruského plynu za ruble. Hovoríme o predaji tým krajinám, ktoré ohlásili sankcie voči Rusku. Na zozname nepriateľských štátov voči Rusku sú USA, Veľká Británia, Japonsko, Austrália, krajiny EÚ a niektoré ďalšie.
Schéma navrhnutá Ruskom sa v skutočnosti takmer nelíši od schémy, ktorá bola predtým. Podľa nej musia kupujúci previesť platby v eurách na účty nie v európskych bankách (ako to bolo predtým), ale na špeciálne účty otvorené v Gazprombank. Potom ich banka na moskovskej burze prevedie na ruble a pripíše na účty Gazpromu.
Napriek tomu bol návrh Ruska v Európskej komisii z nejakého dôvodu považovaný za porušenie dlhodobých dohôd a obchádzanie sankcií. Európska komisia varovala všetky krajiny EÚ, aby neprevádzali platby za plyn do Gazprombanky.
- Po prvé, ide o akýsi signál jej členským krajinám, spoločnostiam týchto jurisdikcií, že môžu byť potrestané, ak poslúchnu požiadavku ruskej strany prejsť na túto platobnú schému.
- Po druhé, povedie to k silnej energetickej kríze. A možno to chce Európska komisia. Môže mať záujmy súvisiace práve s takýmto scenárom.
Podľa odborníka Alexeja Grivacha v schéme nie je nič, čo by mohlo narušiť záujmy európskych kupcov. Za plyn, ktorý dostanú, platia tak ako doteraz v eurách. V rovnakých sadzbách, ktoré sú uvedené v uzatvorených zmluvách. Konverzia meny na ruble sa uskutočňuje v Rusku.
Keď tieto ruble dorazia na účet Gazpromu, platba sa považuje za uskutočnenú. Doteraz nebola vykonaná žiadna platba. Ak teda v určitej fáze nedôjde k platbe, dodávky plynu sa stanú nemožnými. Ide o mechanizmus ochrany proti svojvôli , ktorú vytvárajú európski úradníci. A v tomto zmysle je to ochrana pred západnými sankciami, dá sa povedať ich obchádzanie. „Rusko by sa nemalo podriaďovať režimu sankcií, malo by chrániť svoje záujmy,“ domnieva sa A. Grivach.
Ak bude tlak na krajiny a spoločnosti EÚ, ktoré nakupujú ruský plyn, úspešný, povedie to k energetickej kríze.
„Otázkou je, či sú pripravení a či pôjdu cestou konfrontácie. Sami môžu uvaliť embargo, ale neurobia to. Teraz hovoria, že máme zmluvy, podľa zmlúv chceme platiť eurami. Keď však hovoria o embargu, zabúdajú, že existujú zmluvy. To znamená, že ich budú porušovať, keď to bude pre nich výhodné,“ uzavrel odborník.
Rusko donedávna plnilo všetky svoje záväzky. Plyn je do Európy dodávaný bez prerušenia, dokonca aj potrubím prechádzajúcim cez územie Ukrajiny. Krajiny EÚ diskutujú o odmietnutí ruských nosičov energie, ale chápu, že to bude trvať niekoľko rokov. Náhle zastavenie dodávok plynu bude bumerangom pre európske hospodárstvo, ktoré už teraz trpí prudkým nárastom cien.
Prečo je pre Rusko takáto schéma platieb nutná?
Kedysi to tak bolo. Platba za plyn prišla na účet „Gazpromu“ v zahraničnej banke. Potom sa platba považovala za dokončenú.
Po zmrazení 300 miliárd dolárov ruskej centrálnej banky na devízových účtoch v zahraničí nastalo riziko, že Rusko dodá energetické zdroje, ale získané peniaze naň nebude môcť použiť. Rusko sa touto schémou platieb poistili, aby to nedopadlo tak, že protistrany previedli peniaze, ale Rusko ich nedostane.
Západ navyše uvalil sankcie na predaj mnohých tovarov a služieb ruským firmám. Preto ich rovnaký „Gazprom“ už nemôže kúpiť za cudziu menu v zahraničí. A preto pre Rusko nemá zmysel držať výnosy na zahraničných účtoch.
Takže Rusko má podľa Vás dodávať plyn zadarmo,... ...
Iba hlupák ako vy by posielal tovar a peniaze... ...
Putin nemá čo nariadovať niečo cudzím štátom.... ...
Ako určití spoluobčania- nakupovať najradšej-... ...
Celá debata | RSS tejto debaty