Založ si blog

Genocída vo Vietname. Američania otrávili milióny Vietnamcov jedovatým herbicídom „Agent Orange“

Agent Orange je herbicídna a defoliačná chemikália, jeden z „taktických“ herbicídov Rainbow . Je všeobecne známy tým, že ho používala americká armáda v rámci svojho herbicídneho bojového programu, Operation Ranch Hand , počas vojny vo Vietname v rokoch 1961 až 1971.  Ide o zmes rovnakých častí dvoch herbicídov , 2 ,4,5-T a 2,4-D . Okrem škodlivých účinkov na životné prostredie, stopy dioxínov (hlavne TCDD , najtoxickejší svojho typu) nachádzajúce sa v zmesi spôsobili smrť, otravu a veľké zdravotné problémy miliónom Vietnamcom, následkom boli vystavení aj ich potomkovia.

Mnoho amerických politikov vehementne podporovalo operácie s jedovatými herbicídmi a poukazovali na to, že Briti už používali herbicídy a defolianty v Malajzii počas 50. rokov 20. storočia. V novembri 1961 americký prezident Kennedy schválil začatie operácie Ranch Hand , čo je kódové označenie pre herbicídny program letectva Spojených štátov amerických vo Vietname.

Počas vietnamskej vojny v rokoch 1962 až 1971 armáda Spojených štátov rozprášila takmer 76 000 m 3  rôznych chemikálií – „ dúhových herbicídov “ a defoliantov – vo Vietname, východnom Laose a častiach Kambodže v rámci operácie. Operácia Ranch Hand, dosahovala svoj vrchol v rokoch 1967 až 1969.

Cieľom USA bolo odlistiť vidiecku a lesnú pôdu, pripraviť partizánov o potravu a možnosť ukryť sa. Program bol tiež súčasťou politiky nútenej urbanizácie , ktorej cieľom bolo zničiť schopnosť roľníkov živiť sa na vidieku, prinútiť ich utiecť do miest ovládaných USA, čím chceli partizánom znemožniť podporu od vidiečanov.

Americká armáda sa začala zameriavať aj na ničenie potravinárskych plodín jedovatými herbicídmi už v októbri 1962.

Už v roku 1966 boli Organizácii Spojených národov predstavené rezolúcie obviňujúce, že USA porušujú Ženevský protokol z roku 1925 , ktorý upravoval používanie chemických a biologických zbraní .

Dioxíny z jedovatého herbicídu Agent Orange pretrvajú vo vietnamskom prostredí aj stovky rokov od vojny, usadzujú sa v pôde, vode a sedimentoch a do potravinového reťazca sa dostávajú prostredníctvom zvierat a rýb, ktoré sa živia v kontaminovaných oblastiach. Oblasti najviac kontaminované dioxínmi z jedocatého herbicídu Agent Orange sú bývalé letecké základne USA vo Vietname, odkiaľ štartovali lietadlá s jedovatými herbicídmi Agent Orange.

Počasie brzdí ruskú armádu. Zatiaľ. Od pondelka sa, ale výrazne oteplí. Budúci týždeň môžme očakávať obrovskú ruskú ofenzívu na Donbase. A ona aj nastane. Od pondelka sa výrazne oteplí…

20.04.2022

Dnes bol na východe Ukrajiny rozsiahly dážď. Z dôvodu počasia sa na fronte toho veľa nedialo. Ruská armáda sa dnes do ofenzívy moc nehrnula. Terén bol dnes po daždi rozmočený a nevhodný na rozsiahlu ofenzívu. Ruská armáda už čaká len na zlepšenie počasia a vysušenie a stvrdnutie pôdy a potom sa s obrovským množstvom vojakov (200 000), tankov a bojových vozidiel [...]

Ukrajinský prápor Azov priznal prehru v Mariupoli

20.04.2022

Militanti ukrajinského práporu Azov priznali, že im zostáva už len pár hodín, možno dní, keďže vojenské sily Ruskej federácie niekoľkonásobne prevyšujú ich počet. Výzva ukrajinských nacionalistov z práporu Azov bola zverejnená na telegrame ukrajinského novinára Dmitrija Gordona. „Možno nám zostáva len pár dní alebo možno hodín. Nepriateľské zoskupenie je [...]

Poland Politics Law

Poľská vláda na opozíciu uplietla ruský bič

31.05.2023 18:04

V krajine, kde Putinova agresia proti Ukrajine ešte viac vyhrotila tradičné protiruské nálady, má novozriadená vyšetrovacia komisia skúmať, kto z domácich politikov podľahol vplyvu Moskvy.

Mikuláš Dzurinda, László Sólymos

Sólymos: Spájame sa s Dzurindom, lebo je v štáte chaos ako po Mečiarovi

31.05.2023 17:28

Spojenie považuje Sólymos za prirodzené aj z hľadiska hodnotového ukotvenia, uznáva však, že k nemu prišlo pomerne neskoro.

loď, Ukrajina, vojna, Jurij Olefirenko

Rusko údajne zničilo poslednú ukrajinskú vojenskú loď. Podľa Britov Moskva stráca iniciatívu

31.05.2023 17:25

Ruský rezort obrany však o zničení lode neposkytol dôkazy.

Jaroslav Naď, Demokrati

Na Ficovo odhalenie reaguje Naď aj prezídium. Je to klamstvo, polícia upozornila na dva hoaxy

31.05.2023 17:09

Skupinu, o ktorej hovoril Smer na tlačovke, mali vytvoriť ešte počas vlády Roberta Fica v roku 2018.

oliver1

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 249073x
Priemerná čítanosť článkov: 4699x

Autor blogu

Kategórie