Ruská duma ocenila rozhodnutie o prechode na ruble pri platbách za ruský plyn

31. marca 2022, oliver1, Nezaradené

Námestník ruskej Štátnej dumy Nifantiev povedal o výhodách pre Rusko pri prechode na platby v rubľoch za dodávky ruského plynu.

„Nechajte európske krajiny zvyknúť si na skutočnosť, že na to, aby získali pre nich kritické suroviny z Ruska, musia najskôr získať ruble.“ V stredu 30. marca to povedal člen výboru ruskej Štátnej dumy pre priemysel a obchod Jevgenij Nifantiev.

„Ešte nevieme, akú schému centrálna banka a ministerstvo financií prezidentovi ponúknu. Môžu to byť rôzne schémy, od autorizovaných sprostredkovateľov z tretích krajín, napríklad Bieloruska alebo Arménska, až po povinnosť zarábať ruble v rubľovej zóne (v Rusku) predajom západného tovaru potrebného pre Ruskú federáciu ,“ uviedol Nifantiev.

Posledná možnosť je podľa neho najziskovejšia, pretože umožňuje rubľu stať sa nezávislou jednotkou svetového obchodu.

„Táto možnosť (povinnosť zarábať ruble v Rusku predajom západného tovaru potrebného pre Ruskú federáciu) je zložitá a vyžaduje si trvalú kladnú bilanciu zahraničného obchodu krajiny. Ale práve on je pre našu ekonomiku najprospešnejší a výrazne zvýši domáce investície,“ uzavrel poslanec.

Ruské ministerstvo zahraničia už skôr uviedlo , že prechod na rubeľ v platbách za dodávky energií bol prispôsobením sa bezprecedentnému tlaku západných krajín, a nie porušením zmlúv. Ako poznamenal námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Rjabkov: Rusko, ktoré bolo vždy spoľahlivým dodávateľom, má v úmysle pokračovať v dodávkach plynu a ropy do Európy, treba však brať do úvahy záujmy Ruskej federácie.

Ruský prezident Vladimir Putin 23. marca oznámil, že: „Rusko prejde na platby za dodávky plynu do nepriateľských krajín (voči Rusku) v rubľoch.“ 

Rusko chce zakázať viazanie kontraktov na cudziu menu, aby čelilo západným sankciám.

V Rusku bolo navrhnuté zaviesť v rámci Ruska úplný zákaz spájania kontraktov s cudzími menami. Tento návrh predložila Federálna protimonopolná služba (FAS) Ruskej federácie.

Iniciatíva bola vypracovaná v súlade s plánom prioritných opatrení na zabezpečenie rozvoja ruskej ekonomiky v rámci opatrení proti západným sankciám.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie uviedlo, ktoré krajiny Rusko považuje za priateľské.

„Rusko považuje za priateľské všetky krajiny, ktoré neboli zaradené do zoznamu nepriateľských krajín,“ uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

„Všetky ostatné, ktoré nie sú zahrnuté v tomto zozname, sú krajiny, ktoré sú k nám priateľské,“ povedal.

Ruská vláda 7. marca schválila zoznam cudzích štátov a území, ktoré podľa ruskej vlády „páchajú nepriateľské akcie voči Ruskej federácii a jej fyzickým a právnickým osobám.“

Na zozname sú USA a Kanada, krajiny Európskej únie, Veľká Británia a jej ostrovné územia, Ukrajina, Čierna Hora, Švajčiarsko, Albánsko, Andorra, Island, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko, San Maríno, Severné Macedónsko.

V zozname sú aj ázijské štáty: Japonsko, Južná Kórea, Austrália, Mikronézia, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Zverejneniu zoznamu krajín predchádzal pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina z 5. marca o potrebe zostaviť zoznam nepriateľských krajín voči Rusku.